Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pálava - Děvín

30. 4. 2007

     Výlet na Děvín (554m), nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů, které jsou v centru Pálavy, mě a příteli začal v Mikulově. Plni sil a nadšení jsem se vydali pěšky  na Obrazekdrnovou a skalní step Děvína, kde na nás čekal kamarád Honza. Že to bude cesta namáhavá jsme netušili do doby, než nám byla doporučena "zkratka" přes Stolovou horu, přestože kratší cesta vedla okolo ní po krásné rovné cestě. Výstup v horkém dni byl trošku náročnější, ale mohu říci, že díky pohledu na tamní přirodu těch "pár" kroků navíc nelituji. Jen brblající přítel stále kontroloval mé pohledy a zkoumal, zda se nechystám na něj skočit a za vybrané zkratky mu Eresus cinnaberinus, photo by Stanislav Macíkzakroutit krkem. Vysvětlovat chlapovi, že radostný úsměv je nehraný, nemá smysl, muži ženám aktivitu prostě nevěří :-).

     Standa a Honza pojali tento výlet jako expedici k prozkoumání místní arachnofauny. Objevili zde vzácné pavouky, například Stepníka rudého (Eresus cinnaberinus), Alopecosu schmidti či Skákavku rudopasou (Philaeus chrisops). Osobně nejsem schopna tyto nálezy dostatečně ocenit, protože rozumím pavoukům jako kozel petrželi, ale soudě podle reakcí obou Obrazekspolečníků se dá expedice označit jako velmi úspěšná. Při hledání pavouků jsem se snažila pomáhat, ale musím uznat, že nalézt jejích důmyslné úkryty je velmi obtížné a tak mě i sebemenší nález potěšil.

Z flóry jsem na stepích zpozorovala Netřesk výběžkatý, sukulentní rostlinu, v poměrně hojném počtu. Dále Hvozdník Pontederův, Snědek chocholičnatý, Violu Sněděk chocholičnatý (bílé květy), Viola tricolor, Netřesk výběžkatý a motýl Zejkovec hluchavkovýtricolor, Šalvěj luční a pochopitelně spoustu dalších, které nejsem schopna momentálně určit. Z fauny pak kromě již zmíněných pavouků kolem mě lezli, poletovali a poskakovali tací tvorové jako Střevlík, Cvrček polní, Zejkovec hluchavkový (noční motýl aktivní ve dne) a další, díky mé neschopnosti opět neurčení :-).

     Honza zajistil příjemné ubytování v Dolních Věstonicích, které leží na jižním břehu Novomlýnských nádrží. Po sprše, na kterou jsem se tolik těšila, a dobré večeři nás velmi rychle přemohl spánek. Následující den se pak Honza se Standou vydali zpátky na Děvín (jsem jim vděčná, že mě nenutili absolvovat cestu znovu) a já si udělala příjemnou procházku po břehu nádrže. Pohled na vodu byl okouzlující, jedinou nevýhodou byl lehký zápach rybiny a nesmírné množství rybářů, kteří si neustále chtěli pravděpodobně z nudy vykládat a já tak nemohla dostatečně rozjímat. 

     Jeden víkend na prohlídku všech zajímavých míst nestačí, částečně je zde člověk omezen nedostatečným zabezpečením dopravních spojů. Nejvíce mě mrzí, že jsem se nestihla podívat na Archeologickou expozici v Dolních Věstonicích a na Svatý kopeček v Mikulově. Jelikož je však Pálava pro arachnology zajímavým místem ke zkoumání, nemusím se bát, že se zde nestihnu ještě párkrát podívat, až se bude opět pořádat nějaká expedice.

Obrazek

    
   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dovolená

(ja.ste@seznam.cz, 9. 3. 2009 15:32)

dík za super článek a tím i tip na dovolenou. zajímá nás to ubytování - u koho to bylo a kontakt díky moc,my loni byli v Pasohlávkách u Dudů a můžem vřele doporuči,bylo to tam super .Śtefaňáři

sakra,že já nejel s Váma

(Stanley, 5. 5. 2007 12:16)

Když to tak čtu tak mně opravdu kouše závist,co jste všechno našli a prožili:D

Překvapení

(Jirka, 1. 5. 2007 20:38)

Překvapuje mne i těší jaká jsi reportérka i že jsi Lu

poděkovani

(Standa, 1. 5. 2007 7:32)

Děkuji Lu za vyjmečnou společnost,trpělivost a postřehy hodné přirodovědce.

Re: Honza Korba

(deleite, 30. 4. 2007 21:11)

:) Děkuji, Honzo, od Tebe mě pochvala obzvlášť těší

Pochvala

(Honza Korba, 30. 4. 2007 20:53)

Teda Lu, velice pěkný článek, docela jsem se na začatku nasmál :)