Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunikační styly

4. 4. 2007

     Komunikační styly jsou tříděny dle účelu komunikace a dle postavení komunikátorů. Symetrické postavení je takové postavení, kdy mají účastníci komunikace stejná práva. Oproti tomu Asymetrické postaveni vychází z předpokladu, že  mezi účastníky je nerovnost (učitel - žák, nadřízený - podřízený).

Konvenční komunikační styl
(Konvence = ustálený způsob jednání, společenské pravidlo)
Tento styl se objevuje v situacích emočně silných - například seznamování, svatba, kondolence, slavnostní večeře. Můžeme zde zahrnout i pozdravy, poklony či lichotky. Cílem je získat kontrolu nad emocemi, zabránit rozpakům a neztratit tvář. Dále také posílit soudržnost skupiny a usnadnit přechod  z jedné životní etapy do druhé.
Nacházet se zde můžete jak v pozici symetrie tak asymetrie. Obvyklá distance je 1,5 - 2m, u rituálů a ceremoniálů může být tato distance různá.
Jako citové projevy jsou zde nejčastěji využívány mírně pozitivní úsměvy.

Konverzační komunikační styl
Funkční aspekty konverzačního stylu jsou výměna informací, názorů, sebeprosazení a použití sounáležitosti. Nejčastějším účelem je však pobavení se. Příkladem může býti: povídání si při jídle, společenské zábavy a hry, diskuze apod.
Pozice symetrická s distancí 2 - 4 m, např. kolem stolu. Citové projevy zpravidla pozitivní.

Operativní komunikační styl
Účelem tohoto stylu je především udržet kontrolu nad lidmi, uspokojování běžných potřeb, zvládání životního prostoru. Např. Jednání na úřadech, v obchodech, pracovní činnosti, prohlídka u lékaře.
Pozice jen asymetrická, s distancí 2 - 5 m (výjma profesionálních doteků, kde distance klesá na 0 m). Je potřeba udržet neutrální citové projevy.

Vyjednávací komunikační styl
Při vyřešení problému při rozdílných a vylučujících se zájmenech či potřebách. Např.: rozvodové dohody, smlouvání při nákupu, jednání s únoscem, vyjednávání o pravidlech, domluva o dovolené apod.
Pozice jen symetrická, s distancí 2,5 m a více (vzdálenost je závislá na počtu účastníků). Pokud možno bez citových projevů, s neutrálním výrazem.

Osobní, intimní komunikační styl
V průběhu uspokojování základních životních potřeb a při ochraně a reprodukce života. Příkladem mohou být bytostné rozmluvy, mazlení, erotika, sex, průdké hádky či fyzický střet.
Již samotný název naznačuje, že distance je zde velmi nízká, zhruba 0 - 35 cm. Pozice symetrická i asymetrická. Citové projevy bývají výrazné, ať už pozitivní či negativní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

diky

(kristyna, 17. 5. 2016 6:55)

Dekuji, pomohlo pri zkousce :-)

thanx

(Tom, 18. 4. 2011 22:30)

Pomohlo mi to. Děkuji :-)

díky

(Jana, 18. 1. 2009 11:19)

děkuju za informace použila jsem při přípravě do školy

referaty

(kajuska, 12. 2. 2008 16:18)

no super v rodince potrebujem porad referaty a tvuj blog me je usnadnuje napsat diky za informace